EN

Ateitininkų federacijos įgyvendintas projektas 2019 m.

Ateitininkų federacijos projekto „Ateitis 2020“
metinės veiklos įgyvendinimo ataskaita
Ateitininkų federacija (toliau – AF) įgyvendindama programą „Ateitis 2020“, finansuojamą Jaunimo reikalų departamento prie SADM, vykdymo laikotarpyje numatė veiklas atsižvelgiant į organizacijos strategiją, veiklos aktualumą bei AF valdybos ir tarybos išsakytus prioritetus. Įgyvendinant šią programą AF išsikėlė 4 uždavinius, kuriuos įgyvendino pasitelkdama įvairias veiklas. Šioje analizėje apžvelgiama programos įgyvendinimo situacija.

Programos tikslas:
Stiprinti ateitininkų organizaciją, ugdant vadovų kompetencijas, plečiant regionų veiklą, užtikrinant kokybišką jaunimo ugdymą ir narių veiklos tęstinumą bei veiklų administravimo nuoseklumą.

Programoje numatyti uždaviniai:

1.     Įgyvendinti vadovų rengimo kursus plečiant ilgalaikių organizacijos savanorių tinklą bei kelti jų vadovavimo kompetencijas;

2.     Organizuoti pilietiškumą ir visuomeniškumą skatinančius renginius ir užtikrinti stiprėjančią regionų veiklą;

3.     Surengti renginių ciklą, kuris užtikrintų kokybišką jaunimo ugdymą, padėsiantį išlaikyti narystės tęstinumą;

4.     Užtikrinti ir stiprinti organizacijos valdymo ir veiklų administravimo nuoseklumą.

 

Žemiau pateikiame kiekvieno programos uždavinio vykdomų veiklų pasiekti rezultatai.

1.     Įgyvendinant pirmąjį uždavinį įgyvendinti vadovų rengimo kursus plečiant ilgalaikių organizacijos savanorių tinklą bei kelti jų vadovavimo kompetencijas buvo įgyvendinamos veiklos

 

 

Įgyvendinti šį tikslą buvo organizuojami Jaunimo vadovų kursai (4 mokymai, 35 dalyviai). Šie kursai – tai tęstinis renginių ciklas, kurio metu jauni žmonės (nuo 16 metų) pradeda ruoštis būti vaikų ir jaunimo vadovais stovyklose, akademijose, kituose renginiuose arba vadovauti ateitininkų moksleivių kuopoms.  Šių kursų metu dalyviai gilino savo psichologines žinias apie darbą su jaunimu. Psichologinius kursus vedė psichologės ateitininkės Julija Ladigaitė, Aistė Rakauskaitė bei Julija Grigėnaitė. Užsiėmimų metu buvo kalbama apie ypatingus veikus, kurie yra specialiųjų poreikių, kaip juos atpažinti ir kokius ugdymo, bendravimo metodus taikyti. Taip pat buvo aptariama psichologijos raida, kaip ji pastebima vaiko raidoje bei susipažinta su grupės psichologija. Praktiniai užsiėmimai, atvejo analizės, darbas grupelėse padėjo pagilinti išgirstas metodines žinias.

Lapkričio mėnesį buvo surengti Kuopų globėjų kursai (1 seminaras, 36 dalyviai) į kuriuos kvietėme kuopų globėjus ir aktyviausius kuopų narius iš visos Lietuvos. Kursų metu buvo ugdomos su ateitininkų vaikų ir jaunimo grupėmis dirbančių savanorių kompetencijos bei kalbama apie ateitininkijos ideologiją, istoriją bei ugdymo metodus, kurie padėtų šias žinias pritaikyti darbui su jaunimu. Kursus vedė pedagogė ateitininkė Milda Vitkutė, kuri šiuo metu įgyvendina moksleivių kuopos veikimo modelio, vieną iš mūsų strategijos uždavinių, kūrimą. Aktyviausi kuopų globėjai ir moksleiviai kursų metu buvo mokomi lyderystės, imantis iniciatyvių bei efektyvaus darbo planavimo, kurį būtų galima pritaikyti ir kassavaitiniuose susitikimuose.

Įgyvendinant šį projektą jaučiamas šių kokybinių rezultatų įgyvendinimas. Pastebime, kad kursai duoda teigiamą poveikį, renginių metu sulaukiant gausaus vadovų skaičiaus, tačiau pastebime, kad vis sunkiau dalyviams prisitaikyti prie tęstinių kursų, kurie susideda iš 4 mokymų, tad ateityje bandysime mokymų turinį perkelti į ilgesnio laikotarpio kursus. Ypatingai pastebimas suaktyvėjęs vienetų dalyvavimas nacionalinio lygio renginiuose bei mokymuose. Kuopų globėjų ir pirmininkų susitikimas parodė, kad šitoks formato susitikimas labiau motyvuoja kuopas atvykti į susitikimus ir didinti savo kompetencijas lyderystėje bei efektyviam darbui su jaunimu.

2. Įgyvendinant antrąjį uždavinį organizuoti pilietiškumą ir visuomeniškumą skatinančius renginius ir užtikrinti stiprėjančią regionų veiklą buvo įgyvendinamos veiklos

Įgyvendinant pirmąją šio uždavinio veiklą „Visuomeniškumą ir pilietiškumą skatinantys renginiai“ surengtos dvi savaitgalinės stovyklos moksleiviams Telšių krašte (Pakutuvėnų km.) ir Panevėžio krašte (Berčiūnuose). Pandėlyje (Panevėžio karštas) moksleiviams ateitininkams vyko diskusija „Teisiųjų šaknys bus išrautos“ apie aktyvaus pilietiškumo svarbą. Birželį studentų korporacija „Gaja“ organizavo žygį į Varnius, susipažinti su vyskupo Motiejaus Valančiau keliais bei vietos bendruomenę. Visais šiais renginiais stengiamasi ugdyti jaunuolių patriotiškumą, bendruomeniškumą bei visuomeniškumą – kiekvieną dieną rodyti meilę, pagarbą savo kaimynui, draugui, artimui, spręsti problemas pagal savo išgales, bet nelaukti, kol kažkas kitas tą padarys, stiprinti ryšius tarp žmonių ir burti bendruomenę. Lapkričio 23 d. vyko Panevėžio krašto ateitininkų susitikimas, kurio metu moksleiviai ateitininkai kvietė prisijungti naujus narius per aktyvias veiklas: diskusijos su moksleivių ateitininkų valdybos nariais, talentų pasirodymas, protmušis.

Mažoji akademija naujiems nariams gruodžio 6-7 d. vyko Pabradėje pavadinimu „VKAV Advento rekolekcijos“. Akademijos metu moksleiviai buvo kviečiami nurimti nuo kalėdinio, vartotojiško šurmulio ir praleisti laiką drauge. Į šį renginį buvo kviečiami Vilniaus krašto ateitininkai, siekiant, kad atvykę į Pabradės miestą sustiprintų bei įkvėptų mieste veikiančios kuopos veiklą ir taip pat pritrauktų naujus narius. Renginio metu 16 naujų dalyvių susipažino su ateitininkais.

Didindami naujų narių pritraukimą, spalio 10-13 d. buvo organizuotas Studentų ateitininkų žygis „Nemintais Nalšios takais“, kurio metu studentai žygiavo nepažintomis Aukštaitijos apylinkėmis ir lankė vietos bendruomenes (Raškutėnų, Švenčionėlių), kurioms pagelbėjo atliekant ūkio darbus. Šios veiklos uždaviniai sėkmingai įgyvendinti, prie Studentų ateitininkų veiklos prisijungė 11 dalyvių, kurie dar niekada nebuvo dalyvavę ateitinikiškoje veikloje.

 

 

3. Įgyvendinant trečiąjį uždavinį surengti renginių ciklą, kuris užtikrintų kokybišką jaunimo ugdymą, padėsiantį išlaikyti narystės tęstinumą buvo įgyvendinamos veiklos
Ruošiant Ateitininkų ugdymo ir veikimo modelį buvo įgyvendinami 4 tęstiniai seminarai, kurių metu gilintasi į Ateitininkų ideologiją, ruošiama metodinė medžiaga kuopų susirinkimas. Ši veikla įgyvendino visus savo uždavinius: nes prie medžiagos ruošimo bei testavimo prisideda visos organizacijos sąjungos ir įvairaus amžiaus nariai. Kassavaitiniams susitikimams jau yra paruošta metodinė medžiaga, kurią ateitininkų vienetų globėjai/ vadovai jau gali išbandyti.

Studentų kandidatų kursai vyko spalio 25-27 d., kurie pritraukė kandidatus, norinčius tapti tikraisiais organizacijos nariais. Kursų metu garbūs ateitininkai supažindino kandidatus su AF istorija, ideologija bei kalbėjo apie aktyvią lyderystę kasdienybėje.

Studentiškų korporacijų susitikimas įvyko lapkričio 10 d., kurio metu atstovai iš ateitininkų korporacijų aptarė artimiausius savo veiklos planus ir leido drauge susiplanuoti ateities galimybes apjungti savo veiklą ypač artėjant LR Seimo paskelbtiems 2020 m. Ateitininkų metams.

Rugpjūčio 25-29 d. vyko Moksleivių vasaros akademija Rusnėje, kurios tema buvo „Kur yra Lietuva?“. Moksleiviams paskaitas skaitė garbūs lektoriai: Norbertas Černiauskas, Arūnas Streikus, Bronius Makauskas, Karolis Kaupinis, Santa Kančytė, Andrius Stepavičius, kurių metu buvo  kalbama apie Lietuvą, aktyvaus piliečio svarbą visuomenei bei būdus kaip juo tapti. Gruodžio 28 – sausio 1 d. vyko Moksleivių ateitininkų žiemos akademija „Kodėl verta kovoti?“. Akademijos metu moksleiviams į šį klausimą padėjo atsakyti sendraugis ateitininkas Vytis Turonis, teisės mokslų daktaras ateitininkas Vygantas Malinauskas, kuris akademijos metu kalbėjo apie teisingą kovą kare, psichologė Julija Braukylienė uždavė klausimą „o kas, jei pralaimėsiu?“, Emilija Puskunigytė kalbėjo apie kova už ekologiją bei kun. Ringaudas Šaulys moksleiviams kalbėjo apie dvasinę kovą. Moksleiviai akademijų metu įgijo medijų raštingumo įgūdžių – viena iš sąlygų dalyvauti renginyje buvo parašyti rašinį būtent šių akademijų temomis. Moksleivių akademijose dalyvavo organizacijos nariai iš visos Lietuvos, tad bendruomeniškumo jausmas organizacijos viduje sustiprėjo. Moksleiviai akademijos metu buvo kviečiami aktyviai bei visuomeniškai jungtis į visuomeninę veiklą savo bendruomenėse bei vietovėse, nes tai ir yra šiandienos Lietuva bei tai dėl ko verta kovoti. Akademijos metu naudoti metodai: refleksijos, diskusijos, grupinės užduotys, kūrybiniai užsiėmimai padėjo moksleiviams reikšti argumentuotą savo nuomonę bei aktyviai įsijungti į darbą grupėse.

Studentų ateitininkų rudens ir žiemos akademija veiklos uždaviniai sėkmingai įgyvendinti. Studentai ateitininkai vasario 1-3 d. kvietė į žiemos akademiją, kurios metu buvo kalbėta apie asmeninę discipliną gyvenime bei tikėjime. Rudenį studentai kalbėjo apie teisingą poelgį akademijoje „Nuodemė: ar aš jau pasmerktas?“, kurioje savo patirtimi dalinosi politikas Rokas Masiulis, kun. Algirdas Akelaitis bei ateitininkai Martynas Pilkis bei Milda Vitkutė. Akademijos sutvirtino augančią studentų sąjungą ir padėjo naujiems nariams integruotis, taip pat sustiprėjo studentų žinios įvairiais tikėjimo bei visuomeninio veikimo klausimais, kurie leidžia tvirčiau išsakyti savo nuomonę viešojoje erdvėje.

Studentų ateitininkų iniciatyva universitetuose „Suoprotis“. SUOPROTIS – skaityti, aptarti, išgirsti – ateitininkams ir visiems studentams, kuriems rūpi suprasti žmogų ir pasaulį. Studentai ateitininkai kvietė į 4 diskusijas, 2 iš jų vyko Kaune ir Vilniuje diskutuojant „Kaip ginti Tėvynę?“, susitikimus moderavo Luka Sinevičienė – aktyvi visuomenininkė, istorikė, šiuo metu dirbanti Krašto apsaugos ministerijoje. Studentai aktyviai įsitraukė į diskusiją kalbėdami apie šiandienos pavojus, būdus pasipriešinti. Vasarą Vilniuje vyko du suopročiai, kurie kvietė burtis į bendruomenę bei diskutuoti kodėl ji svarbi žmogaus gyvenime. Veiklos uždaviniai įgyvendinti, studentai susitikdami akademinėje aplinkoje diskutavo jiems aktualiais klausimais, sustiprėjo ateitininkų studentų sąjungos bendruomeniškumas tiek dalyvaujant, tiek ruošiant susitikimus. Susitikimų metu įgautos žinios, aktualios šiandienos visuomenėje, įgalina studentus drąsiau diskutuoti ir palaikyti savo poziciją.

Įgyvendinant šio uždavinio renginius nebuvo pasiektas numatytas kiekybinis dalyvių rodiklis, pastebima, kad studentų renginiai sukviečia į renginius ne tokį gausų naujų (vienetinių) dalyvių skaičių, kaip buvo tikėtasi. Taip pat neįvyko planuotas renginys Telšių krašte dėl siautusio gripo, kuris taip pat prisidėjo prie nepasiekto rodiklio.

 

4. Įgyvendinant ketvirtąjį uždavinį užtikrinti ir stiprinti organizacijos valdymo ir veiklų administravimo nuoseklumą buvo įgyvendinamos veiklos

Vykdant pirmąją uždavinio veiklą AF veiklų administravimas nuolat vykdomas organizacijos padalinių, savanorių konsultavimas, kaip rengti projektų paraiškas, į ką svarbu kreipti dėmesį organizuojant renginius, kaip tvarkingai administruoti finansus, planuoti biudžetą, pasirengti visus reikalingus dokumentus. Konsultuojamos tiek sąjungų, kraštų valdybos, tiek pavieniai savanoriai, pavyzdžiui, teikiamos pastabos jaunimo rengiamoms projektų paraiškoms, paramos prašymams, kitai informacijai; supažindinama su pagrindiniais renginio finansų administravimo principais, dokumentais; dalyvaujama valdybų posėdžiuose ar organizatorių susitikimuose, vykdomos asmeninės konsultacijos raštu ar žodžiu.

Pastebėta, kad savanoriai vis drąsiau ir daugiau ieško galimybių gauti finansavimą. Rudenį įkurtas Ateitininkų metams skirtas Nacionalinis savanorių biuras, kuris ėmėsi ieškoti papildomų privačių rėmėjų ar įmonių paramos.

Siekiant efektyvinti organizacijos veiklą – nuolat ieškomi savanoriai, galintys pagelbėti komunikuojant (rengiant organizacijos naujienlaiškį), pasirūpinti ateitininkiškos atributikos gamyba bei platinimu.

Per 2019 m. suaktyvėjo AF dalyvavimas tarptautinėje veikloje. Per programos įgyvendinimo laikotarpį dalyvauta tarptautinės skėtinės organizacijos FIMCAP mokymuose (Rumunija, 3 atstovai), FIMCAP lyderystės mokymuose (Jungtinė Karalystė, 3 atstovai), EuroCamp stovykloje (Malta, 8 atstovai). Nuspręsta sekantį FIMCAP biuro susitikimą 2020 m. sausio 10-12 d. rengti Lietuvoje. Šiemet taip pat tęsėme savo bendradarbiavimą su krikščioniškomis jaunimo organizacijomis, dirbančiomis su jaunimu iš 7 Europos šalių (stovykla Slovakijoje: 5 atstovai).

AF Atstovų konferencijos metu visų sąjungų organizacijos nariai įvertinto vykdomą organizacijos strategiją bei patvirtino metų veiklos ir metų finansinę ataskaitas.  Sukviestas gausus atstovų skaičius, kuris ėmėsi efektyvaus įsijungimo į valdymo procesus – konferencijos metu buvo perrinktos moksleivių bei studentų ateitininkų sąjungų valdybos, į kurias buvo renkami nariai iš gausaus kandidatų sąrašo.

Strateginio veiklos planavimo savaitgalis vyko gruodžio 7-8 d. Gaveikėnuose, kurio metu buvo vertinama AF veiklos strategija bei kuriamas 2020 m. veiklų planas. Darbo grupelių metu pasidalinta konkrečiomis atsakomybėmis bei aptarta 2020 m. Ateitininkų metų veikla. Strateginį savaitgalį moderavo Jurgita Juodišiūtė, kuri taip pat pasidalino žiniomis ruošiantis kitų metų strategijos kūrimui.

Apie veiklų įgyvendinimą bei gautą paramą informaciją platiname: www.ateitis.lt, AF facebook paskirose, AF naujienlaiškyje bei el. paštu.

Projekto finansavimo suma: 17 445 Eur

Dėkojame Jaunimo reikalų departamentui prie SADM už skiriamą paramą

Susisiek

Ateitininkų federacija
Įmonės kodas: 191956728,
Laisvės al. 13,
LT-44238 Kaunas

af@ateitis.lt
Tel.: +370 699 28 557
https://www.ateitis.lt

Korespondencijos adresas
Aušros Vartų g. 12-115,
LT-01303 Vilnius
AF sekretoriato priėmimo valandos
I,III,V – 14-17 val.
II,IV – 14-18 val.